Måste vi verkligen göra sådan skillnad mellan festlighet och vardag- Den här kollektionen är sprungen ur tanken att varje ny dag är värd att fira. Line är munblåst på Kosta Glasbruk i Småland och har ett lika elegant uttryck idag som när kollektionen såg dagens ljus 1982. Då som nu läggs kronan på verket - den ikoniska spunna glastråden som givit kollektionen dess namn - på för hand, i stolt svensk hantverkstradition.
Line består av en karaff och flera olika glas: vin, tumbler, martini, gin tonic, konjak, champagne, öl och snaps.
Kosta Boda är ett av världens främsta varumärken inom glas och glaskonst. Teknik och känsla har förfinats i hjärtat av Smålands skogar ända sedan 1742. Deras glas är färgstarka, modiga, underfundiga och provocerande. Det sticker ut och tar för sig. Kosta Boda är sann passion.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Anna Ehrner |
| Serie | Line |
| Volym | 35 cl |
| Vikt | 0.24 kg |
| Bredd | 8 cm |
| Höjd | 23 cm |
| Tvättråd | Handdisk, Tål ej maskindisk |
| Ursprungsland | SE |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 595 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
| Artikel | Antal | Pris/st | Summa |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |